Lot 202: Josef Voříšek (1902-1980)

Est: CZK10,000 - CZK20,000
Sold: 364 Kč

Auction House Zezula

November 8, 2014 10:00 AM CET
603 00 BRNO, Czech Republic

Description: Josef Voříšek (1902-1980)
Without title. 1940's. Black and white silver bromide photograph on matte paper, original authorial enlargement. 172x170 mm (175x172 mm). Verso marked with authorial stamp. Condition A.

Josef Voříšek (1902-1980)
BEZ NÁZVU. 40. léta 20. stol. Černobílá bromostříbrná fotografie na matném papíru, původní autorská zvětšenina. 172x170 mm (175x172 mm). Verso značeno autorským razítkem. Stav A.

Josef Voříšek (1902-1980)
OHNE TITEL. 1940-1950. Schwarzweiß-Fotografie, Vintage Bromsilbergelatineabzug auf Mattpapier, 172x170 mm (175x172 mm). Verso mit Künstlerstempel versehen. Zustand A.
Josef Voříšek - konstruktér, designér a fotograf. V letech 1921-1925 vystudoval na ČVUT strojní a elektrotechnické inženýrství. Vyrůstal v pražské Libni, kam se jeho rodina přestěhovala na počátku století z podkrkonoší. V roce 1924 nastoupil do továrny Aero, z konstrukcí letadel byl v roce 1926 přeřazen do automobilové sekce. Byl jmenován architektem a konstruktérem karoserií. Mezi jeho práce patří karoserie vozů Aero 600, Aero 30, Aero 50 i prototypy Aero Pony a Record. Fotografickou zálibu zdědil po otci, v meziválečném období byl přispěvatelem mnoha časopisů a magazínů, jako byly např. Eva, Ahoj na neděli a další. Mimo to pořizoval reklamní a propagační fotografie pro firmu Aero. Byl členem Sudkova kroužku, pod jeho dohledem fotografoval svatovítskou katedrálu, v jeho doprovodu pak pražský Židovský i Malostranský hřbitov, též prales beskydský Mionší. Sám založil fotografický kroužek v místě svého bydliště i pracoviště: v Libni a v továrně Aero. V roce 2002 byla fotografiím Josefa Voříška věnována výstava, kterou pořádalo pražské UMPRUM v Galerii Josefa Sudka. V roce 2006 se uskutečnila výstava jeho fotografií z podkrkonoší v Krkonošském muzeu Správy KRNAP v Jilemnici. Pro veliký úspěch byla hned další rok tamtéž představena výstava „Paříž roku 1937 objektivem Josefa Voříška".
Odhadní cena: 18 000 - 22 000 Kč / 659 - 806 €
18 000 - 22 000 CZK / 659 - 806 €

Shipping: Auction House will ship, at Buyer's expense

GRAPHICS, PRINTS & PHOTOGRAPHY

By Auction House Zezula

November 8, 2014, 10:00 AM CET

603 00 BRNO, Czech Republic

21.0%
CZK0CZK1,999CZK100
CZK2,000CZK3,999CZK200
CZK4,000CZK9,999CZK500
CZK10,000CZK29,999CZK1,000
CZK30,000CZK59,999CZK2,000
CZK60,000CZK99,999CZK5,000
CZK100,000CZK499,999CZK10,000
CZK500,000CZK999,999CZK50,000
CZK1,000,000+CZK100,000

Shipping Terms: Auction House will ship, at Buyer's expense